Hoppa till sidans innehåll

SM och rikstävlingar - sammanställning


Stomprogram 2019 - uppdaterad

2-5/1 Swedish Cup 10 m (Sävsjö)

26-27/1 Landskamp falling target (Sverige)

16/2 Vinterriksskytte (Ramsele)

20-28/2 Världscup (New Delhi)

9-10/3 Skyttiadens riksfinal (Kinna)

16-25/3 EM 10 m (Osijek)

29-31/3 JSM/SM 10 m (Eskilstuna)

14/4 Fält-SM (Värmland)

23/4-1/5 Världscup (Beijing)

14-18/5 Europacup (Århus)

24/5-31/5 Världscup (München)

Maj Youth League norr (Danmark)

Juni SvD Riksskytte (hemmabanor)

14-30/6 European Games (Minsk)

30/6 Uttagning korthållslandskamp (Jönköping)

12-20/7 Junior Världscup (Suhl)

18-21/7 Europacup (Lahti)

22-28/7 SM-vecka (50/300 m)

10-11/8 SM AK4 (Eksjö Ing2)

13-16/8 Europacup (Thun)

16-18/8 Landskamp korthåll (Ystad)

24-25/8 Ban-SM (Västmanland)

26/8-3/9 Världscup (Rio)

30/8-1/9 SM Kpist

7-8/9 NM/NUM 6.5 (Sverige)

13-15/9 JSM nat (Skövde/Mariestad)

12-23/9 EM 50 m (Bologna)

22-27/9 EM 300 m (Tolmezzo)

Okt Youth League final (Budapest)

9-12/10 Europacup (Chateauvoux, FRA)

2-3/11 Öppet nat SM (?/Umeå)

16-17/11 SM/RM/JSM falling target (Kinna)

(Uppdaterad 2019-02-27)

Stomprogram gevär 2020:

2-5/1             Swedish Cup (lg), Sävsjö

23/2-2/3        EM (lg), Wroclaw Polen

Feb                Vinterriksskytte (fg), Ramsele

7-8/3             Skyttiaden riks (lg), Umeå

13-15/3         JSM/SM (lg), Halmstad

15-23/3         Världscup, New Delhi

18-19/4         Fält-SM (fg), Gotland.

2-9/6             Världscup, München

5-7/6             Junior-NM (lg, kh) Finland

15-19/6         Europacupen, Zagreb, Kroatien

22/6-3/7        Världscup, Baku

25/6-2/7        Junior-EM (50 m), Osijek Kroatien

27-28/6         Uttagning landskamp (kh), Nyköping

8-12/7            Europacupen, Eskilstuna

11-19/7         Junior-VM (10+50), Suhl Tyskland

SM-veckan (v30) i Ystad (50m), Kristianstad (300m), samt hemlig ort (fält)

 

19/7 Korthåll Fält

20/7 Korthåll Ställning + RM KL13 och KL15

21/7 Korthåll Liggande + (RM) Korthåll Sittande med stöd (uppvisningsgren)

22/7 SM 60L 50m Senior

23/7 SM 3x40 50m Senior

24/7 SM 3x20 STD 300m och SM 60L 300m och JSM 3x40 Juniorer 50m

25/7 SM 3x40 300m och JSM 60L Juniorer 50m

24/7-9/8        OS, Tokyo Japan

8-9/8             SM AK4, Linköping

19-23/8         Europacupen, Århus, Danmark

21-23/8         Landskamp kh, Danmark

28-30/8         SM Kpist, ?

29-30/8         SM bana 6.5, Mariestad

3-5/9             NM/NUM 6.5, Danmark

11-13/9         JSM (kh, khf, bg), Sörmland/Eskilstuna

24-27/9         Europacupens final, Winterthur, Schweiz

31/10-1/11    SM (lg, nat), Umeå/?

14-15/11       SM/RM/JSM (lg FT), Kinna

Uttagningstävlingar 10 m framgår under uttagningsregler.

Uttagningsregler 50 m till 2020 års JNM, JEM 50 m, JVM fastställs och publiceras vid årsskiftet 2019/2020

Uppdaterad: 27 FEB 2019 22:15 Skribent: PH
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm
Telefon: 08-699 63 70
E-post: This is a mailto link
----------------------------------

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

TRÄFFSÄKERT 
SvSF:s webb-tv magasin 



WEBBSHOP



SAMARBETSPARTNERS

 Norma Logo www



Sponsorer



VÅRA SOCIALA MEDIER

FB Youtube Insta logos

TÄVLINGAR



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996370
E-post: This is a mailto link