SM och rikstävlingar - sammanställning - Svenska Skyttesportförbundet
Hoppa till sidans innehåll

SM och rikstävlingar - sammanställning


 

 

     
       
Tävlingsprogram 2018      
       
Tävling Gren Arrangör/Plats Datum
Januari      
Swedish Cup Lg Sävsjö 3-6/1
IWK Lg München 25-29/1
Fallmål   Landskamp Sv/Fin Lg Finland 26-28/1
       
Februari      
Regionomgång   Skyttiaden  Lg   3/2
Junior   landskamp 10 m Sv/Dan/Nor Lg    
YOG,   kvalificering Lg    
Sweden Grand   Prix Lg Karlskrona 10-11/2
EM 10 m sen   och jun Lg Györ - Ungern 16-26/2
Vinterriksskytte Fg Ramselefors 17-18/2
Allsvenskan   2.0 Lg Söraby 24-25/2 ?
       
Mars      
Världscup Lg/Kh Mexico  2-12/3
Lag-SM Lg/Lp Öckerö 3/3
Riksfinal   Skyttiaden Lg Eskilstuna 10/3
Air Mix RM Lg Söraby 16/3
Junior SM   Sport Lg Söraby 17-18/3
Senior SM   Sport Lg Söraby 17-18/3
Junior-världscup Lg/Kh Sydney - Australien 20-29/3
Sweden Grand   Prix Lg/Kh Eskilstuna 24-25/3
       
April      
SM   fältskjutning sen, vet o jun Fg Nossebro 8/4
Sweden Grand   Prix Lg/Kh Sävsjö 13-15/4
Världscup LgKh Changwon - Sydkorea 20-30/4
       
Maj      
Sweden Grand   Prix Lg/Kh/Bg Öckerö (10m) Trollhättan 50m+300m 4-6/5
Världscup Lg/Kh Fort Benning - USA 7-15/5
ISCH Lg/Kh Hannover - Tyskland 7-13/5
Europacup Bg Århus / Danmark 8-12/5
Sius EYL   uttagning Lg Polen 13-15/4
Världscup Lg/Kh München - Tyskland 22-29/5
       
Juni      
Svenska   Dagbladets riksskyttetävling Bg/Kh Hemmabana 9-17/6
Sweden Grand   Prix Kh/Bg Eskilstuna 15-17/6
Juniorvärldscup Lg/Kh Suhl - Tyskland 23-29/6
Europacup Bg Lahti / Finland 28/6-1/7
Uttagning   Landskamp 50 m Kh Trollhättan 30/6
       
Juli      
SM 300 m Sport Bg Kristinehamn 23-24/7
SM 50 m sport Kh Kristinehamn 23-26/7
SM 50 m   nationellt Kh Kristinehamn 27-29/7
       
Augusti      
SM AK4 AK Enköping 11-12/8
Europacup Bg Voru / Estland 16-19/8
Landskamp   Sv/Dan Kh Vingstedt 17-19/8
JSM/RM 50 m Kh Ramselefors 18-19/8
JSM 300 m   (nationellt) Bg Ramselefors 18-19/8
SM Kpist Kp Gotland 24-26/8
Junior-NM   sport Lg/Kh Oslo 24-26/8
SM   banskjutning sen o vet Bg Uppland, Uppsala 24-26/8
NM Nationellt   /NUM/Landskamp Bg Norge 31/8-1/9
VM Alla Changwon - Korea 31/8-14/9
       
September      
Skol-SM Bg/Kh Kristianstad 22-23/9
Final   Elitserien 50 m Kh Eskilstuna 29/9
Korthållscupen Kh Eskilstuna 30/9
       
Oktober      
YOG Lg Buenos Aires -   Argentina 6-18/10
Europacup,   final Bg Zagreb / Kroatien 8-12/10
Europafinal   Youth League Lg Kiisakallio / Finland 19-21/10
       
November      
Öppet SM/RM   sen o vet Lg Öckerö/Umeå 3-4/11
Fallmål   SM/RM/JSM Lg Kinna 17-18/11
       
December      
       
Tävlingsprogram 2019      
       
Tävling Gren Arrangör/Plats Datum
Januari      
Swedish Cup Lg Sävsjö 2-5/1
Fallmål   Landskamp Sv/Fin Lg Sverige 26-27/1
       
Februari      
Junior   landskamp 10 m Sv/Dan/Nor Lg    
Sweden Grand   Prix Lg    
Vinterriksskytte Fg Ramselefors  
Världscup   New Delhi - Indien 20-28/2
       
Mars      
EM 10 m sen   och jun Lg Osijek / Kroatien 7-15/3
Riksfinal   Skyttiaden Lg Kinna 9-10/3
Junior SM   Sport Lg Eskilstuna 16-17/3
Senior SM   Sport Lg Eskilstuna 16-17/3
Sweden Grand   Prix Lg/Kh    
       
April      
SM   fältskjutning sen, vet o jun Fg Värmland 14/4
Världscup LgKh Beijing - Kina 23/4-1/5
Europacup Bg    
       
Maj      
Världscup Lg/Kh München - Tyskland 25/5-1/6
Europacup Bg    
Världscup Lg/Kh    
Sweden Grand   Prix Kh/Bg    
EYL uttagning Lg    
       
Juni      
Svenska   Dagbladets riksskyttetävling Bg/Kh Hemmabana  
Europacup Bg    
European   Games, Europa OS   Minsk / Vitryssland 14-30/6
Sweden Grand   Prix Kh/Bg    
JEM      
       
Juli      
Uttagning   Landskamp 50 m Kh    
Sweden Grand   Prix Kh/Bg    
Juniorvärldscup Lg/Kh Suhl / Tyskland 12-20/7
SM 50 m sport Kh    
SM 50 m   nationellt Kh    
Sport 300 m Bg    
EM gevär och   pistol jun/sen Bg/Kh    
       
Augusti      
Sweden Grand   Prix LgKhBg    
SM AK4 AK   10-11/8
Landskamp   Sv/Dan Kh   16-18/8
Världscup   Rio de Janero /   Brasilien 26/8-3/9
SM Kpist Kp   30/8-1/9
SM   banskjutning sen o vet Bg    
Europacup Bg    
JSM 50 m Kh    
JSM 300 m   (nationellt + sport) Bg    
       
September      
NM Nationellt   /NUM/Landskamp Bg Skåne 5-7/9
JSM 50 m Kh    
JSM 300 m   (nationellt + sport) Bg    
Skol-SM Bg/Kh    
Europacup,   final Bg    
       
Oktober      
Sweden Grand   Prix Lg    
Final   Elitserien 50 m Kh    
Europafinal   Youth League Lg Budapest  
Europacup,   final Bg    
       
November      
Öppet SM/RM   sen o vet Lg   2-3/11
Sweden Grand   Prix Lg    
Fallmål   SM/RM/JSM Lg    
       
December      
Sweden Grand   Prix Lg    
       
Uppdaterad: 21 APR 2018 09:09
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm
Telefon: 08-699 63 70
E-post: This is a mailto link
----------------------------------

Gevärssektionen

Lerduvesektionen

Pistolsektionen

Viltmålssektionen

TRÄFFSÄKERT 
SvSF:s webb-tv magasin 



Webbshop



Samarbetspartners

 Norma Logo www


Gyttorp_logo_hogerspalt


Sponsorer



SvSF i sociala medier

FB Youtube Insta logos


Till SvSF:s Facebooksida. Till SvSF på Youtube Till SvSF:s på Instagram

 Tidningen Svensk Skyttesport

 Svensk Skyttesport banner

Tävlingar



Postadress:
Svenska Skyttesportförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 63 70
E-post: This is a mailto link